najdete malého ježka těsně před zimou

- aby ježek přežil zimu měl by vážit alespoň kolem 700 g. Pokud tolik neváží můžete mu pomoci přežít zimu tím, že se o něj postaráte nebo zkontaktujete stanici pro záchranu handicapovaných živočichů. Malé ježky nesbírejte před začátkem listopadu (kromě zraněných nebo opravdu malých ježečků, které opustila matka). Pokud ještě v listopadu nebo v prosinci nemrzne ani není sníh, nesbírejte ježky, kteří váží mezi 500-600g (20 cm) pokud nejsou nemocní nebo zranění. Mladí ježci se totiž ukládají ke spánku později. Můžeme jim pomoci přikrmováním (viz. dále). Pokud si ježka vezmeme domů mějme na paměti, že téměř všichni ježci bývají napadeni plicními a střevními cizopasníky, mnohdy i blechami, klíšťaty a zákožkami. Proto je vhodné co nejdříve po nálezu navštívit veterinárního lékaře.
- malé ježky (200-300 g) je třeba držet celou zimu v teplotě kolem 18 °. Na spaní stačí papírová krabice. Jako podestýlka se hodí seno, dřevěné hobliny, pomuchlaný novinový papír. Výběh musí mít alespoň 2 m2 . Denně čistit (nebezpečí zpětného nakažení cizopasníky). Ježek je samotář - chovat odděleně. Rád zalézá do úzkých otvorů. Pozor na radiátory - ježek mezi ně vleze a nedostane se ven!
- ježci vykrmení na váhu 600 g a více se mohou uložit ke spánku do chladné místnosti (0-6°- pozor, ne více!!!!) do vystlané a zateplené bedničky.Musí mít k dispozici pitnou vodu a suché krmivo - sekané oříšky, rozinky, ovesné vločky, kočičí nebo psí suchary. Vylézá-li několik dní po sobě ke krmení, je třeba ho dát zpátky do tepla.
- vhodná potrava:mleté nebo drobně pokrájené syrové hovězí maso nebo srdce, vařené drůbeží maso, syrová i vařená vejce, kočičí granule.Jako příkrm ovesné vločky, psí suchary, syrová strouhaná mrkev nebo jablka, sekané ořechy a rozinky, pokrájený banán. Jako pochoutku můžeme nabídnout tvrdý sýr, kousek tvarohu se žloutkem a medem.
- NEVHODNÉ: mléko, vařené zbytky jídla, sladkosti
- ježek musí zůstat divokým zvířetem - nedovolte dětem, aby si s ním hrály! Na přelomu dubna a května zimní spánek končí - přeneseme ježka do tepla a krmíme do vypuštění.Ježka vypouštíme nejlépe na místo, kde byl nalezen, a to po 13. květnu. Ideální váha je 800 - 1000 g. Nevhodná místa: blízko silnice, pole nebo louka, vysoký les bez podrostu (stal by se snadnou kořistí
dravců a sov)
- nepřibírá-li ježek na váze, nežere, kašle, má průjem, kulhá, padají mu bodliny je třeba poradit se s veterinářem.